generator backup

ژنراتور AC

در سیستم های خورشیدی ژنراتور بیشتر برای پشتیبان سیستم (تامین برق در موارد اضطراری ) استفاده می شود . در شرایطی که نور خورشید به هر دلیلی (مثلاً هوای ابری ) قادر به شارژ کردن باتری خورشیدی نباشد ما می توانیم از ژنراتور برای شارژ باتری ها تا مرحله Bulk و کمی از مرحله Absorption استفاده کنیم . (این مراحل در قسمت شارژ کنترلر توضیح داده شده اند )

ما باتری ها را به طور کامل با ژنراتور شارژ نمی کنیم بدلیل اینکه باتری در مراحل پایانی شارژ نیاز به جریان کمی دارد و بیشتر توان ژنراتور اضافی است پس زمانی که باتری ها به 85 یا 90 درصد شارژ کامل رسید می توان ژنراتور را خاموش کرد یا اگر وسایل پر مصرف مانند لباس شویی و جاروبرقی و … داریم انها را در این زمان روشن کنیم .

     نکته ها :

  • در بیشتر سیستم های کوچک بجای استفاده از ژنراتور در طراحی سیستم، تعدادی روز پشتیبان قرار می دهند تا در صورت ابری شدن هوا یا هر مشکل دیگری سیستم قطع نشود .
  • در صورتی که شارژ باتری ها به 85 الی 90 درصد رسیده باشد و ما ژنراتور را خاموش کردیم اگر نور خورشید در بدترین شرایط هم باشد باز می تواند میزان 10 الی 15 درصد شارژ باقی مانده باتری ها را کامل کند .
  • برخی از اینورتر ها همانطور که برق DC را به AC تبدیل می کنند می توانند برق AC را هم به DC تبدیل کنند . پس با روشن شدن ژنراتور برق AC تولیدی ، توسط اینورتر به برق DC تبدیل و باتری ها را شارژ می کند .
  • تهیه ژنراتور برای تامین برق پشتیبان برای مکانهایی است که جدا از شبکه هستند و همیشه نیاز به برق دارند اقتصادی است در غیر اینصورت نیاز به تهیه ژنراتور برای برق پشتیبان نیست .

سوالاتی که پس از خواندن این متن باید بتوانید به انها پاسخ بدهید :

  • به چه دلیل از ژنراتور در سیستم های خورشیدی استفاده می کنیم ؟
  • ایا استفاده از ژنراتور در سیستم خورشیدی ضروری است ؟
  • ایا می توان بدون استفاده از ژنراتور پشتیبان داشت ؟

9917227-Achtung-Zeichen-Lizenzfreie-Bilderکپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است 

پنل خورشیدی

 

جهت دریافت کتاب آموزش جامع سیستم های خورشیدی کلیک کنید