مزایا و معایب بیوگاز

انرژی بیوگاز
مزایا و معایب بیوگاز :
سلام دوستان همانطور که قبلاً نیز گفته شده همه منابع انرژی تعدادی مزایا و معایب دارند. بیوگاز نیز مانند تمام این منابع مزیت ها و معایبی دارد که با هم در ادامه به بررسی این مزیت ها و معایب می پردازیم :
مزایا :
1- تجدید پذیر بودن :
همانطور که می دانیم بیوگاز یکی از منابع انرژی تجدید پذیر است. بدلیل اینکه بیوگاز از باقیمانده زباله و فضولات تولید می شود پس ما زمانی نمی توانیم از بیوگاز استفاده کنیم که هیچ زباله و فضولاتی نداشته باشیم که تقریباً غیر ممکن است .
2- دوستدار محیط زیست :
بیوگاز یکی از منابع انرژی است که محیط زیست را آلوده نمی کند. برای تولید بیوگاز نیاز به اکسیژن نیست و این بدین معنی است که هوای ما پاک تر باقی می ماند و در اثر استفاده از بیوگاز سوخت های فسیلی کمتری استفاده می شود که ان هم به نوبه ی خود به کاهش آلودگی محیط زیست کمک می کند.
3- کاهش زباله ها :
با توجه به اینکه سیستم بیوگاز از زباله های طبیعی می تواند تغذیه کند می توان گفت که اگر در هر شهری شهرداری ها یک سیستم بیوگاز برای زباله های طبیعی داشته باشند و برای زباله های دیگر سیستم بازیافت خوب داشته باشند تقریباً میزان زباله ها برای دفن کردن به زیر 20 درصد می رسد .
4- انرژی ارزان :
بدلیل ارزان بودن مواد اولیه برای تولید بیوگاز می توان گفت بیوگاز یک انرژی پاک و ارزان است .
امروزه این صنعت در حال پیشرفت برای ساخت سیستم هایی است که علاوه بر اینکه گاز را بهتر دریافت کند، ارزان نیز باشد.
5- اشتغال زایی :
با توجه به اینکه سیستم بیوگاز نیاز به اپراتور دارد می توان گفت یکی از مزیت های این سیستم اشتغال زایی است و چون این اشتغال زایی بیشتر برای روستاها،مزارع و حاشیه شهرهاست اهمیت بیشتری پیدا می کند .
6- کاربرد چند گانه :
با توجه به نام بیوگاز می دانیم که خروجی این سیستم گاز طبیعی (CNG) است و ما می توانیم از این گاز برای تولید گرما، تولید برق، استفاده بعنوان سوخت خودروها و … استفاده کنیم. این را می توان یک مزیت بزرگ برای این سیستم ها بشمار آورد.
7- ساخت متنوع :
سیستم های بیوگاز را می توان در اندازه های متنوع ساخت. یعنی می توان سیستم بیوگاز را برای یک خانه ساخت و یا اینکه سیستم بیوگاز را برای یک کارخانه بزرگ طراحی کرد.
8- کاهش گازهای گلخانه ای :
سیستم بیوگاز می تواند باعث کاهش گازهای گلخانه ای شود. زیرا اگر ما گاز تولید شده از زباله ها و فضولات را جمع آوری نکنیم این گاز وارد محیط زیست می شود و خود عامل آلودگی محیط زیست است.
9- صرفه جویی در هزینه ها :
این قسمت بیشتر مورد توجه دامداران و مزرعه داران است زیرا آنها میزان زیادی از سوخت بیوگاز را در اختیار دارند و می توانند با استفاده از این سوخت عظیم انرژی مورد نیاز مزرعه و دامداری خود را تامین کنند.
10- کود خروجی غنی :
با توجه به اینکه فضولات و زباله های تر در مدت چند هفته تجزیه شده و تمام تخم علف های حرز و آفات انها از بین رفته است یک کود عالی برای محصولات کشاورزی بوجود آمده است که می توان آن را هم بفروش رساند.
معایب :
1- پیشرفت تکنولوژی کم :
باید توجه داشت که سیستم بیوگاز یک سیستم جدید است و پیشرفت تکنولوژی هنوز در این صنعت زیاد نیست و راندمان سیستم های بیوگاز زیاد بالا نیست.
2- عدم امکان نصب در همه جا :
این بدین معنی است که سیستم بیوگاز بدلیل استفاده از زباله ها و فضولات قابل استفاده در محیط های شهری نیست .
3- وجود ناخالصی :
وجود ناخالصی هایی از قبیل بخار آب و دی اکسید کربن یکی از مشکلات سیستم بیوگاز است ولی این مشکل روز به روز با پیشرفت تکنولوژی های بیوگاز در حال حل شدن است.
4- خطر آتش سوزی :
همانطور که اشاره کردیم خروجی سیستم بیوگاز، گاز طبیعی است و این بدین معنی است که باید ملاحضات لازم را برای استفاده از این سیستم ها پیش بینی کرد.

 

 

سوالاتی که پس از خواندن این متن باید بتوانید به انها پاسخ دهید :

1- انرژی بیوگاز چه مزایایی دارد ؟

2- انرژی بیوگاز چه معایبی دارد ؟

 

 

noteکپی کردن مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است

جهت دریافت کتاب آموزش جامع سیستم های خورشیدی کلیک کنید