wire calculate

انتخاب کابل ها و سیم کشی سیستم :

برای اتصال اجزای یک سیستم خورشیدی به یکدیگر شما نیاز به یک کابل با سایز مناسب دارید زیرا با توجه به اینکه معمولاً ولتاژ سیستم های خورشیدی پایین است جریان انها بالا است و باید مطمئن شوید تلفات انرژی و گرمای تولیدی ( در برخی موارد حتی اتش سوزی ) به حداقل رسیده است . برای محاسبه دقیق سایز کابل در فواصل و جریان های متفاومت می توانید از این سایت استفاده کنید (http://www.freesunpower.com/wire_calc.php) .

راهنمای استفاده از سایت :

با توجه به شکل زیر مقادیر ورودی را وارد کنید :

sim-cabl1

  • نکته 1 :

بدلیل اینکه این نرم افزار قطر کابل در شرایط استاندارد (دمای محیط بین 25 تا 30 درجه ) را محاسبه می کند اگر خیلی از شرایط استاندارد فاصله داریم و می خواهیم تلفات کابل 100% بیشتر از مقدار تعیین شده نباشد باید قطر کابل بدست امده را 10 الی 15 درصد بزرگتر گرفت .

  • نکته 2 :

با توجه به اینکه باید فاصله به فوت وارد شود تبدیل فوت به سانتیمتر به این صورت است که هر متر برابر 3.28 فوت است پس باید فاصله به متر ضرب در عدد 3.28 شود مثلا اگر فاصله پنل ها تا شارژ کنترلر 10 متر بود عدد ورودی باید 32.8 فوت باشد

  • نکته 3 :

باید توجه داشت که قطر کابل در سیستم AWG داده شده است پس باید ان را به میلی متر مربع تبدیل نمود .

برای توضیحات بیشتر به قسمت تبدیل AWG به میلی متر مربع مراجعه کنید .

سایز کابل اتصال شارژ کنترلر و باتری ها :

پس از اینکه سایز کابل اتصال از پنل ها به سمت شارژ کنترلر را انتخاب کردید می توانید به همان روش قبل سایز کابل برای وصل کردن شارژ کنترلر به باتری ها را تعیین کنید . اما می توانید از همان کابل که پنل ها را به شارژ کنترلر وصل می کنید نیز استفاده کنید . بدلیل اینکه جریانی که از شارژ کنترلر به سمت باتری ها می رود خیلی زیادتر از جریان پنل ها نیست (حتی در شارژ کنترلرهای MPPT) در ضمن فاصله نیز کم شده است .

  • نکته مهم :

ابتدا شارژ کنترلر را به باتری ها وصل کنید و سپس ان را به پنل ها متصل نمایید تا از اسیب رسیدن به شارژ کنترلر جلوگیری کنید .

اتصال به اینورتر :

اینورتر و اتصالات باتری ها بزرگترین سایز کابل در سیستم را نیاز دارند . در زمان کار سیستم اینورتر برای تولید برق AC باید میزان زیادی جریان از باتری ها دریافت کند . پس باید توجه داشت که فقط کابل با سایز بزرگ نیاز نیست بلکه باید فاصله باطری ها تا اینورتر نیز کم باشد و حداکثر از 2 متر بیشتر نباشد . این کابل ها باید مانند کابل هایی که به باتری ماشین وصل هستند بزرگ باشد . پس هر چقدر که می توانید این کابل را بزرگ انتخاب کنید . برای اینکه موضوع را بهتر درک کنید بگذارید مثالی بزنیم . مثلاً برای راه اندازی تعدادی از لوازم خانگی (بعنوان مثال جاروبرقی و ماکروویو ) نیاز به 10 امپر جریان دارید اینورتر برای تامین این جریان حداقل نیاز به 100 امپر جریان 12 ولت DC دارد . پس ملاحضه می کنید که چه جریان بزرگی باید از کابل عبور کند . ( لطفاً در این مورد خسیس نباشید )

اتصالات باتری ها :

اتصالات باتری ها اخرین قسمت است . همانطور که قبلاً گفته شد برای متصل کردن باتری ها به یکدیگر باید سایز کابل را بزرگ انتخاب کرد . بدلیل انکه انها هم باید جریان کاملی را تحویل بار بدهند و هم باید در زمان شارژ جریان مورد نیاز برای شارژ را دریافت کنند . پس باتری ها را با کابل هایی با سایز بزرگ به هم متصل می کنیم .

برای توضیحات بیشتر به قسمت نحوه سیم بندی باتری ها و طراحی بانک باتری ها مراجعه کنید .

سوالاتی که پس از خواندن این متن باید بتوانید به انها پاسخ بدهید :

  • چگونه سایز کابل و سیم استفاده شده در سیستم خورشیدی را بفهمیم ؟
  • ایا سایز سیم و کابل های استفاده شده بین قطعات مختلف یک سیستم خورشیدی متفاوت است ؟
  • کدام قسمت سیستم خورشیدی بزرگترین سایز کابل را دارد ؟

9917227-Achtung-Zeichen-Lizenzfreie-Bilderکپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است 

 

جهت دریافت کتاب آموزش جامع سیستم های خورشیدی کلیک کنید