بیوگاز

بیو گاز

بیوگاز چیست ؟

بیوگاز یکی از منابع تجدید پذیر انرژی است که از گروه سوخت های زیستی است. می توان گفت بیوگاز حاصل تجزیه بیولوژیکی مواد آلی در غیاب اکسیژن است. یعنی هضم ملوکول های بی هوازی یا تخمیر مواد زیست تخریب پذیر مانند زیست توده، کود، فاضلاب، زباله های شهری، زباله های سبز، مواد گیاهی، و محصولات کشاورزی باعث تولید گاز می شود.

نحوه کار به این صورت است که خوراک هاضم (کود، زباله و …) درون مخزن ریخته می شود و این مواد تا دمای 38-40 درجه سانتی گراد گرم می شوند. این مواد باید بمدت یک الی دو ماه در مخزن بمانند و در این مدت باید هم زده شوند تا بیشترین گاز تولید شود.

گاز تولید شده عمدتاً شامل متان(CH4)  و دی اکسید کربن (CO2) است و به میزان کمی گازهای هیدروژن سولفید(H2S)، بخارات آب، سیلوکسان در ان موجود است. گازهای متان، هیدروژن و کربن مونوکساید را می تواند سوزاند یا قابلیت ترکیب شدن با اکسیژن را دارند. انرژی حاصل از سوختن بیوگاز می تواند صرف مصارف گرمایشی مانند روشن کردن اجاق گاز، گرم کردن آب، استفاده در موتورهای برق گاز سوز، کوره ها و … شود.

در ضمن چون بیوگاز ساختاری شبیه گاز طبیعی (CNG) دارد، قابل فشرده شدن است و در نتیجه قابل استفاده برای وسایل نقلیه موتوری است. چون گاز خروجی از سیستم بیوگاز متان خالص نیست باید آن را با دستگاه هایی خالص سازی کنیم تا به حد استاندارد گاز طبیعی برسد که به آن متان زیستی می گوییم.

خروجی سیستم های بیوگاز یک کود غنی است که می تواند مورد استفاده برای زمین های کشاورزی، باغات، گلخانه ها و … قرار گیرد.

 

note

کپی کردن مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد

جهت دریافت کتاب آموزش جامع سیستم های خورشیدی کلیک کنید