انرژی خورشیدی

برای دریافت قیمت قطعات سیستم خورشیدی کلیک کنید

خلاصه ای از انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی
انرژي خورشيدی يکي از منابع تامين انرژي رايگان، پاك و عاري از اثرات مخرب زيست محيطي است که از دير باز به روش‌هاي گوناگون مورد استفاده بشر قرار گرفته است. به طور کلی می توان گفت که خورشید یک منبع همیشگی انرژی برای انسان به شمار می اید و با توجه به اینکه نور خورشید در همه جا وجود دارد یک نعمت الهی برای تمام انسانهاست . انرژی خورشید را می توان به دو صورت گرما و نور استفاده کرد . ما در اینجا فقط استفاده از نور خورشید را توضیح می دهیم .

کره زمين در هر ساعت تابشي در حدود 60 ميليون Btu انرژی دريافت مي‌کند. يعني انرژي ناشي از سه روز تابش خورشيد به زمين ‌برابر با تمام ‌انرژي ناشي از احتراق كل سوخت‌‌هاي ‌فسيلي در دل زمين است و بنابراين مي‌توان نتيجه گرفت كه در اثر تابش خورشيد به مدت چهل روز، مي‌توان انرژي مورد نياز يک قرن را ذخيره نمود.

ایران با داشتن حدود ۳۰۰ روز آفتابی در سال جزو بهترین کشورهای دنیا در زمینه پتانسیل انرژی خورشیدی در جهان می‌باشد. با توجه به استانداردهای بین‌المللی اگر میانگین انرژی تابشی خورشید در روز بالاتر از ۳٫۵ کیلووات ساعت در مترمربع (۳۵۰۰ وات/ساعت) باشد استفاده از مدلهای انرژی خورشیدی نظیر کلکتورهای خورشیدی یا سیستم‌های فتوولتائیک بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است. میانگین انرژی تابشی خورشید در ایران حدود ۴٫۵ کیلو وات ساعت بر مترمربع است.

تبدیل انرژی خورشیدی به الکتریسیته :

انرژی خورشیدی در بیشتر مواقع به عنوان انرژی جایگزین شناخته می شود مانند انرژی باد ، زمین گرمایی ، اب و غیره که همگی جزء انرژی های جایگزین شناخته می شوند . در شکل زیر، نحوه تولید برق با استفاده از پنل خورشیدی نمایش داده شده است . در این شکل تمامی مراحل و همچنین وسایل مورد نیاز برای تبدیل انژی خورشیدی به الکتریسیته اورده شده است . شما برای تبدیل انرژی خورشیدی به برق به تعدادی پنل خورشیدی ، شارژ کنترلر ، باتری ، اینورتر و کابل نیاز دارید .

انرژی خورشیدی

در شکل زیر برای تامین برق این خانه از 6 پنل خورشیدی 80 وات ، یک شارژ کنترلر 60 امپر ، یک اینورتر 2500 وات سینوسی و 15 باطری استفاده شده است .

این خانه هیچ ارتباطی با برق شهر ندارد و تمام برق مصرفی را از طریق همین پنل ها تامین می کند . وسایلی که از الکتریسیته استفاده می کنند از قبیل یک یخچال 10 فوت ، کامپیوتر میزی ، تلویزیون 27 اینچ ، ماکروویو 1200 وات ، رادیو و 10 لامپ led 7 watt هستند . در تابستان ها که انرژی تولیدی بیشتر است می توان یک کولر گازی 5000 را هم بمدت 1 الی 2 ساعت در روز استفاده کرد یا برای استفاده بیشتر می توان از پنکه استفاده کرد .

سلول خورشیدی

برای دریافت قیمت قطعات سیستم خورشیدی کلیک کنید

سوالاتی که پس از خواندن این صفحه باید بتوانید به انها پاسخ دهید :

1- چرا از انرژی خورشیدی استفاده می کنیم ؟

2- ایا انرژی خورشیدی در ایران کارایی دارد ؟

3- برای تبدیل انرژی خورشیدی به برق به چه وسایلی نیاز داریم ؟

4- میانگین تابش نور خورشیدی در ایران چقدر است ؟

note

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است 

جهت دریافت کتاب آموزش جامع سیستم های خورشیدی کلیک کنید