solar-voltage

اندازه گیری ولتاژ باتری ها و عملکرد سیستم :
در سیستم های خورشیدی دانستن وضعیت سیستم یک امر مهم محسوب می شود . مخصوصاً اینکه باید همیشه میزان شارژ باتری را کنترل کرد . پس نباید اجازه داد که باتری ها بیش از حد خالی که این عمل علاوه بر اینکه عملکرد انها را بهتر می کند باعث طولانی شدن عمر باتری ها نیز می شود .
مشاهده میزان ولتاژ و جریان به شما این امکان را می دهد که ببینید باتری های شما چقدر شارژ دارند و با چه سرعتی شارژ یا دشارژ می شوند . همه ی این عوامل را می توان با یک یا چند دستگاه اندازه گیری کنترل کرد . من خودم ترجیح می دهم که بجای چند دستگاه اندازه گیری یک دستگاه باشد و همه ی این عوامل در ان قابل مشاهده باشد .

نکته :
برای دانستن توضیحات بیشتر در مورد ولتاژ ، جریان و توان می توان به این صفحه مراجعه کرد .

سنجش میزان شارژ باتری :
باتری های لید اسید (Lead acid battery) را می توان به دو صورت اندازه گیری ولتاژ ترمینال یا اندازه گیری وزن مخصوص الکترولیت (اسید باتری ) اندازه گیری کرد .
با توجه به اینکه گرانی ویژه یا وزن مخصوص الکترولیت باتری های لید اسید در سطح شارژهای مختلف با یکدیگر متفاوت است ( جدول زیر را مشاهده کنید ) می توان با اندازه گیری گرانی ویژه میزان شارژ باتری را به صورت خیلی دقیق اندازه گیری کرد . دستگاهی که با ان گرانی ویژه را اندازه گیری می کنند هایدرومتر یا اسید سنج نام دارد . البته این دستگاه برای باتری های لید اسید تر کاربرد دارد و باتری های AGM یا GEL را باید ولتاژ ترمینال انها را اندازه گیری کرد تا میزان شارژ مشخص شود .
حال با توجه به اینکه ما از باتری های AGM یا GEL استفاده می کنیم باید ولتاژ ترمینال اندازه گیری شود و با جدول زیر مقایسه شود تا میزان سطح شارژ باتری مشخص شود .

voltaj

نکته :
برای باتری های 48 ولت می توان میزان ولتاژ 12 ولت را ضرب در 3 کرد زیرا باتری 48 ولت برابر با 3 عدد باتری 12 ولت است .

استفاده از امپر متر :
با استفاده از امپر متر ما می توانیم سرعت شارژ یا دشارژ باتری ها مشخص کنیم . پس می توانیم یک امپر متر بین باتری ها و اینورتر قرار دهیم برای سنجش سرعت دشارژ و یک امپر متر در ورودی باتری ها قرار دهیم برای سنجش سرعت شارژ باتری ها .

سوالاتی که پس از خواندن این متن باید بتوانید به انها پاسخ دهید :

  • دلیل اهمیت اندازه گیری از ولتاژ باتری های استفاده شده در سیستم خورشیدی چیست ؟
  • دلیل اهمیت اندازه گیری جریان سیستم خورشیدی چیست ؟
  • چگونه بفهمیم که باتری های استفاده شده در سیستم خورشیدی چند درصد شارژ دارند ؟

9917227-Achtung-Zeichen-Lizenzfreie-Bilder

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است 

جهت دریافت کتاب آموزش جامع سیستم های خورشیدی کلیک کنید